cediudwiuu cediudwiuu
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

Respuesta :

Bailey1073
Bailey1073 Bailey1073
  • 26-04-2018
I believe the answer is $2 per bag
Answer Link
Shclark2020
Shclark2020 Shclark2020
  • 26-04-2018
250/500=0.5
You'd divide the cost by how much you bought to get the amount of just one. The bags cost $0.50 per bag
Answer Link

Otras preguntas

there are twelve people on the jury there were 4more man than women how many man were there/
2g+7=-4g+7+6g how do you solve that
what is the answer to 3 to the exponent negative 2
what are the natural resources found in north america
which is equivalent to (2-5i)(-2+5i)
there are twelve people on the jury there were 4more man than women how many man were there/
True or false energy is the capacity to do work
Please help me answer this question
Translate the following sentences; Puella solicia magnam vocem audit.Magnum clamorem non amat Davus.Sextus est puer strenuus.Davus puerum strenuum non amat.Puer
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004