Please help, will mark brainliest. High point value

Two cans of beans costs $3.00. Three cans of beans costs $4.50. Four cans of beans costs $6.00. Why does each different number of cans of beans result in a unique price?



Because the number of cans is a function of the final price

Because the final price is a function of the number of cans

Because the final price is independent of the number of cans

Because the number of cans is independent of the final price

Respuesta :

the unit price for a can would be 3.00 / 2 = 1.50 per can
 so for every can you add, you would also add 1.50 to the price.

 the answer would be:
Because the final price is a function of the number of cans