leannaadrian
leannaadrian leannaadrian
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

Help if you can please help me

Help if you can please help me class=

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 25-04-2018
4. The best container to buy would be the 28 oz jar. 

I got this by finding out how much of each you can get per dollar. Since the 12 oz jar is 99 cents, you can assume it's a little over 12 oz per dollar. For the 28 oz jar, you do 28 / 2.05 which is approximately 13.66 oz per dollar. 

12 and some decimal < 13.66 oz per $1. 

Thus, the 28 oz jar give you more for your money. 
Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the line shown
I need help asap. The topic is geology
Which word would work best to fill in the blank in this sentence? The results of one scientific report ___________ that helmets can prevent all types of brain
The 2014 revision of the WISC was intended to reflect modern theoretical conceptions of intelligence and the current population of children in the United States
What is a line? What is an angle? How do you describe a line and an angle? How do we know if an angle is right? obtuse? acute? or a full circle?
Please help!!<3Thanks in advance!!:))​
how many feet is the answer?
The graph shows △ABC and the midpoints for each segment. What statements showing the medians of a triangle meet at a point are TRUE? A. The equation of the line
who is the first Human to be born in Nepal?​
Walt grew 10 centimeters in one year. He is now 1.6 meters tall. How tall was Walt one year ago in centimeters? (4 points) 150 centimeters 160 centimeters 1,500