takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

In lactic acid fermentation a. carbon dioxide is released. b. lactic acid is produced. c. NADH is recycled. d. all of the above
the town of winters has a total population of 4026. if 1342 children lived in winters rounded to the nearest whole percent. what percent of the population are c
Steve grows taller each year. Is this a transitive verb or a intransitive verb?
What is meant by the phrase "1900 Europeans believed the world was their oyster"
A researcher calculates the expected value for the number of girls in three births. He gets a result of 1.5. He then rounds the result to 2, saying that it is
A playground ball has a diameter of 18 cm. What is the hieght and base of the ball? What is the volume?
State the domain and range of the following inverse functions. (a) y = sin^{−1}(x) (b) y = cos^{−1}(x) (c) y = tan^{−1}(x)
How so I show my work with 624 Divided by 3
1.34 expressed as a percent
88% of the student body voted if school has an enrollment of 350 students how many students voted in the last election