am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Which was the last step in sequencing the human genome? A. locating overlapping sequences C. cutting the DNA into manageable pieces D. sorting between
The calculated average of letter grades earned in high school is called _____. A. admissions criteria B. unweighted credit C. weighted credit D. a grade point
Points A and A' have symmetry with respect to the line y = 3. A is point (2, 5). What is point A'?
Before world war 1 the Balkans were considered the powder of keg of Europe because
The quotient of two whole numbers is a whole number.
Which of the following classifications of star temperature is most like Earth's sun? O M G B
An incident at the Gulf of Tonkin, off the eastern coast of __________, became the justification for increasing the level of U.S. involvement in the war in Viet
1. Explain in terms of particle collisions and Dalton’s law why it can be assumed that the total pressure inside the gas collection tube is equal to the atmosph
Is it possible for line ax + by = c to lack a y-intercept? To lack an x-intercept? Explain.
Sodium fluoride reacts with hydroxyapatite to give fluorapatite according to the chemical reaction: 2NaF + Ca10(PO4)6(OH)2 → Ca10(PO4)6F2 + 2NaOH i. Name each i