luispinedap0gu5v luispinedap0gu5v
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

leo bought 6 chew toys each chew toy cost 4.how much did leo spend for the chew toys

Respuesta :

elip1
elip1 elip1
  • 25-02-2018
6•4=24 so he spent a total of $24
Answer Link
screechie
screechie screechie
  • 25-02-2018
Leo spent $24

1 chew toy equals $4

6 chew toys multiplied by 4 equals $24
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
How many faces edges vertices does a decagonal prism have ?
Our body needs iron. Certain foods are rich in iron and iron tablets are usually recommended by doctors. but neither the food nor tablets are hard like iron? Wh
what event triggered world war i ?
Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)
what event triggered world war i ?
The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli
The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
what is the possessive case?
Factor then solve.1.81 - 4x²=02. 4s² + 9 = 12s