Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

What is 6.9×10to the 7th power
Besides the atmosphere, abiotic reservoirs of carbon dioxide include:
Please answer this correctly
Please answer this correctly
Write an if-else statement with multiple branches. If givenYear is 2101 or greater, print "Distant future" (without quotes). Else, if givenYear is 2001 or great
Question 9 please. How do you find instantaneous velocity and how do I sketch a velocity vs time graph from a position vs time one?
Sun yat-sen promoted china for what reason?
C. 119.84 D. 152.5 Math question please help if you get this right I will mark you as a brainliest
The journal entry to record direct labor costs actually incurred involves a debit to the​ ________. a. ​work-in-process inventory account b. wages payable accou
Claudia _______(ir) a hablar hoy con sus padres sobre el viaje a Costa Rica. Ella ________(ir) este verano con sus tíos. A.va, iré B.va, irá C.iré, va D.Irá