alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

I need help ASAPWhat did you think about the images in "The Walrus and the Carpenter"? Did you ever think that the images were just too silly, contradictory, or
Solve |x|+7<4. A.) {x|x<-11 or x>-3} B.) ∅ C.) {x|-3
If I being threatened Is it true the bullies behind the screen are just as scared I've been threatned he will harm me. He is not very clever because he told m
ASAP will give brainly!!! VERY URGENT from the wuthering heights which statement best explains how setting contributes to plot development in this passage?
VHL spanish hw, lesson 3
What is the general form for the simplest type of acid-base reaction? A. Acid + base → H+ + OH-B. Acid + base → base + acid C. Acid + base → salt + water D. Aci
Choose the best response:
How do historians draw conclusions?
In a factory, the weight of the concrete poured into a mold by a machine follows a normal distribution with a mean of 1150 pounds and a standard deviation of 22
Identify an event have you studied in history that could be called an atrocity? why does this event qualify as an atrocity?