superpuglover7214 superpuglover7214
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework help ✎

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 25-01-2018
Hey there!

To find the unit price of your pears, in other words, how much you must pay for one pear, you must first set up this proportion where x is equal to the price of one pear:
4.59/5.4=x/1

Now, cross multiply and solve for x:
4.59*1=5.4*x
4.59=5.4x
x=0.85

Therefore, the unit price of the pears is $0.85 for every pear.

Hope this helps and have a nice day!
Answer Link

Otras preguntas

How did the Federalists respond to the criticisms of the Constitution made by the anti-Federalists?
What should the body of a research paper draft contain?
Is 1/2% equal to 50% why or why not?
I need the solution for: log(3x) = log 2 + log(x + 4)
This type of skid occurs when too much steering input is applied by the motorist for a given speed resulting in the front wheels skidding forward, regardless of
The crew dismantled the dogloos and brought all the animals back on board because they were afraid that the ice would break under the dogs.
solve the equation x+1<5 #
John has saved 14,800.How much is John Reily's down payment and closing cost? Does he have enough money saved?
Is molded bread a physical or chemical change?
Who is generally considered the father of the modern assembly line