jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

b) How much mg can the child receive per dose? A: 531.82 mg
A population of 200 animals has a growth rate of 13% each year. What will the population be after 3 years?
what has been the most significant results of the 9/11 attacks for state and local emergency managers?
Why is it important to think critically about the media you look at each day?
What about this one?​
what is 50% x 64 = _​
40 POINTS!!! WILL MAKE BRAINLIEST FOR FIRST ANSWER TO BE CORRECT! The graph of a function g is shown below. For how many values of x is g(x)=3?
The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue graph?
Solve for j: J/-2+7=-12
Which choice best states the main idea of this stanza? Please help me