Rachael buys at least 9 gallons of gas but no more than 15 gallons of gas each week. The price of gas has ranged from $2.35 to $2.55 per gallon each week.
Write an inequality to model all of the possible amounts of money Rachael spends on gas each week. Show or explain your work.
G: Number of gallons she buys each weekP: Unit price of gallon 9≤G≤15$2.35≤P≤$2.55 Min money she spends: 9*2.35 = $21.15Max money she spends: 15*2.55 = $38.25 Range of her spends: $21.15≤S≤$38.25