iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
: Narda Corporation agreed to sell all of its capital stock to Effie Corporation for three monthly payments of $200,000. After Effie made the first required pay
Randy says, "I am really bummed out about not getting any job offers." His roommate, Lance, responds, "Sounds as if you’re feeling pretty low about the response
What tone does the narrator use in the excerpt from sonnet 18 by William Shakespeare
If Guadalupe has 3 teaspoons of salt, how many batches of scones can she make?
You order fourteen burritos to go from a Mexican restaurant, six with hot peppers and eight without. However, the restaurant forgot to label them. If you pick t
What is one of the benefits of the current pattern of global trade?A. Consumers pay lower prices for goods and services.B. Wealth is concentrated in developed c
Raj begins his speech asking the question, "Where is home?" He then continues by discussing how home used to mean his birthplace in Bangalore, but now it means
Read the excerpt from act 5, scene 1, of Julius Caesar. OCTAVIUS. Come, come, the cause. If arguing make us sweat, The proof of it will turn to redder drops. Lo
help please and thank you
A(n) ________ is a large group of islands?