dezy1693 dezy1693
  • 23-01-2018
  • Business
contestada

Ou buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2018
each pound of apple would be $5.50. you get that by dividing 33 by 6. so $5.50 by 10 pounds is $55
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are equal except _____.
Hannah's hourly wage at the ice cream shop is $5.85. The table shows the number of hours she worked. She estimates her earnings to be $120.Without calculating h
The equation y = −2x + 3 is the boundary line for the inequality y ≤ −2x + 3. Which sentence describes the graph of the inequality?
10+2(2a+1)=7a-3, what is the answer to this?
5-6(a+2)=7+a What is a
AB = 10x+4. BC =4x-3. AC=12x+16
Write an expression for the amount of change you will get when you pay for a purchase p with a $20 bill. Make a table for the amount of change you will get for
A turtle crawls 240 yards in 1 hour find the rate in feet per second
Describing the location of a place by its relationship to nearby places is using ? A.precise location B.absolute location C.estimate location D.relative loca
Nature makes natural resources similar speeds true or false