kiaraprincess16 kiaraprincess16
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?

Respuesta :

fettywaplover88
fettywaplover88 fettywaplover88
  • 22-12-2017
3.29/6=.55
4.15/8=.52

8 bagels for $4.15 is the better buy
Answer Link
quinnquinn76
quinnquinn76 quinnquinn76
  • 22-12-2017
The 8 bagels is better because the unit rate is 51 cents, unlike the 6 bagels, the unit rate is 54 cents.
Answer Link

Otras preguntas

HELP ASSAPP WILL MARK BRAINIEST!!!!!!
Who was Vladimir Lenin? He was a leader of the Bolsheviks in Russia. He was a Russian activist who was executed. He was a Russian general during World War I. He
calculate the shaded area
AC is tangent to the circle with center at B. The measure of angle ACB is 58 degrees. What is the measure of ABC?
The rectangle shown has an area of 27 cm2 and is modeled by the equation A = 2w2 + 3w, where w is the width. What is the length of the rectangle?
Select 4 instances from chapters 4 and 5 from The Other Wes Moore novel and list the cause and effect.
PLZ CHECK MY ANSWERS AND TELL ME THE RIGHT ANSWERS IF I GET THEM WORNG
The sum of two numbers is 60. One number is four times as larger as the other. What are the numbers
There are no answer choices, I just need an answer that is true!!!! How has Italy’s geographic location helped with trade?
What factor might motivate a museum to hastily restore art without considering whether or not the restoration good for the piece? A. a freshly-restored artwork