prtty6364 prtty6364
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?

Respuesta :

SamWeisberg11 SamWeisberg11
  • 28-11-2017
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is an example of a risk behavior? A. practicing delayed gratification
I need help with this
What does the principe of competitive exclusion say will happen when two species compete for the same resource
The cost of six electronic handheld games if each cost eight dollars
Based on the information in the table, which mineral is LEAST likely to be found in Earths rocks
Identify key components of economic growth
Please help u get A LOT OF POINTS pleaseeeeee
Narcotics are a classification of drugs from this type of plant A.Cannabis B.Tobacco C.LSD D.Opium
In which branch of the general assembly can bills be introduced? only in the house both the house and courts both the house and senate only in the senate
How do you say in Spanish that you don’t like to skate? A. Me gusta patinar. B. No me gusta patinar. C. No, no me gusta esquiar. D. Me gusta esquiar.