I messed up on my last question so here it is CORRECTLY


Ewan is building a maze for his pet rats out of wood. He needs two pieces that are 2 ¾ feet long, one that is 3.5 feet long and two that are 1 5/8 feet long. Ewan can buy wood that is 84 inches long at $2.85 per board, 96 inches long that costs $3.80 for each board, or 10 feet long, for $4.61.


6) How much total wood does Ewan need to build the maze? Please provide an answer and show each step of your calculations. (2 pts) *


7) Which wood combinations would allow Ewan to complete his project so that he wastes the least amount of wood? (1 pt) *

One 10 ft board

Two 96 in boards

One 84 inch board and one 96 in board

Two 84 in boards


8) How much will Ewan spend? (1 pt) *

$4.61

$7.60

$6.65

$5.70


9) How much would will be left over? (1 pt) *

1 1/2 ft

2 1/4 ft

2 3/4 ft

3 1/2 ft