alcocersarai27 alcocersarai27
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

frank bought 10 pounds of dog food for $17.50 . At this rate, how much would he pay for 15 pounds?

Respuesta :

libaklein108 libaklein108
  • 21-11-2017
17.50/ 10= 1.75
1.75*15= 875+1750=2625=26.25

answer: $1.75/lb
              $17.50/10lb
              $26.25/15lb
Answer Link
behdeen2ozqekq behdeen2ozqekq
  • 21-11-2017
(17.50/2)*3 because 5 pounds of dog food would be 17.5/2 and if you times by 3 you get 15 and $26.25
Answer Link

Otras preguntas

why was the New jersey plan unfair to larger states
Where did the persian gulf war take place
A softball team won 95% of 120 games played. How many games is that?
Which expression calculates the time in hours an object takes to travel 38 miles at a speed of 2 m/h ? 38+2 38/2 38⋅2 38−2
Last year, a large trucking company delivered 5.5*10^5 tons of goods with an average value of $23,000 per ton. What was the total value of the goods delivered?
Who was able to vote in america at the time of the founding fathers
What was the long term effect of the “Bleeding Kansas” problem? The antislavery and proslavery governments established separate states. The North and South ag
Who is paul's primary target when he says all status distinctions become obsolete
An emergency plan element that focuses on special planning needs generated by a bioterrorism attack is an example of a/an:
One pound is equal to 16 ounces. The function O(p) takes a weight in pounds (as input) and returns a weight in onces (as onces) O(p)=16p What is the output o