contestada

Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3. How much should each student pay?

Respuesta :

mhick2
$4 / 8 = 50 cents per pen

.5 * 5 = 2.50
.5 * 3 = 1.50

Ivan pays $2.50 and Jeff pays $1.50