A bakery sells packages of 6 cupcakes for $10. If the bakery starts selling the cupcakes in packages of 12, how much would you expect a packet of 12 to cost?

Respuesta :

I would think that a dozen(12) would be 20 bc if the bakery is selling half a dozen(6) for $10 then he would double it bc if u buy two half dozen boxes it will come to $20 hope u get what I'm saying
Hope I helped good luck have a nice nite and I hope u enjoy the rest of ur weekend