zayno2000
zayno2000 zayno2000
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

Along the Oregon trail the trading post in fort Laramie, Wyoming, sold a 16 pound of beef je rky for 5.92 what was the cost per pound

Respuesta :

mcastorena17
mcastorena17 mcastorena17
  • 21-09-2017
You need to divide the amount from the quantity
So 5.92 divide by 166= $0.37 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

what does the presidential power of veto allow?
Why did the labor reform movement spread to other areas of life?
Assume that you are a member of a special interest group that wants to raise taxes on certain items. Who would you present your idea to if you wanted it to be p
What kind of information did Sputnik I and II provide? A. information about earth’s outer atmosphere B. the temperature at the sun’s core C. the compositio
what fraction of 30 is 25?
Find the odd man out. 15,25,30,51,85,90,115 A.15 B.25 C.51 D.90
Consider the quadratic equation. x^2=4x-5. How many solutions does the equation have? a.) one real solution b.) two real solutions
How many "lifers" are in California prisons?
trace the arab-israeli conflict between 1947-1980. why has this conflict been so difficult to resolve?
round 5,068 to the nearest ten