contestada

A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85

Respuesta :

23.44 / 20 = 1.172 rounds to 1.17 per lb <== this is cost per lb...this is telling u how much each lb of dog food costs

20 / 23.44 = 0.85....this is lbs per dollar....this is telling u that u r getting 0.85 lbs for a dollar