brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Exam Guidelines Exam Instructions Question 2 of 20: Select the best answer for the question 2. Which of the following examples contains a subordinating conjunct
balance fe+4h2o=fe2o3+h2
A tool used to guide in drawing vertical and obligue lines
South Asia: How is South Asia's urbanization different from that of East Asia? (5 points)
The basket-making tradition for California Indians involves not only creating functional objects but also integrating symbolic and metaphoric importance. true
what is data? what is it used for​
2. Choose the word or phrase that best defines the italicized word. "Sometimes a group of damsels glad./An abbot on an ambling pad. * O cleric O guide O Laeriff
What is the purpose of the cause-and-effect structure of this passage? Select two options
Write two paragraphs about an influential person in your life. Each paragraph must be 7 complete sentences long. In your two paragraphs answer the following que
Read the article and answer the questions. What is the type of migration taking place in this case study (International, interregional, or intraregional)? Supp