Mr. square bought 2 pounds of cheddar cheese and 3 pounds of beef for $26.35. Mrs. Rectangle bought 1.5 pounds of cheese and 2 pounds of beef for 18.35. miss circle wants to buy 3 pounds of cheese and 4 pounds of beef. what will her cost be?

Respuesta :

Write 2 equations 2c +3b = 26.35 and 1.5 c +2b = 18.35. Solve the equations by multiplying the first equation by -2 to get -4c -6b =-52.7 and the second equation by 3 to get 4.5c + 6y = 55.05. Add the equations to solve for c = 4.7 and b = 5.65. Now substitute into the equation 3(4.7) +4(5.65) to find the total cost.