Answer:$0.20
Step-by-step explanation:
Price per ounce = Total price / Total weight in ounces
Since one pound is equal to 16 ounces, we can calculate the price per ounce of strawberries as follows:
Price per ounce = $3.20 / 16 = $0.20
we know that,
atq,
thus,
thus, for every $0.20,one can buy an ounce of strawberries.