NEERDBOY8523 NEERDBOY8523
  • 23-07-2017
  • Mathematics
contestada

1 oz of walnuts were mixed with 4 oz of peanuts which cost $4/oz to make mixed nuts which cost $5/oz. what is the price per oz of walnuts

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 31-07-2017
Call w the unknwon price of the walnuts, then:

total cost of walnuts = 1oz *  w

Total cost of peanuts = 4 oz * $4/oz = $16

Total cost of nuts = 5oz * $5 /oz = $25

=> 1oz*w + $16 = $25 => w = ($25 - $16) /1oz = $9/oz

Verfify:

1oz * $9/oz + 4oz * $4/oz = $9 + $16 = $25, which is equal to 5oz * $5/oz.

Answer: $9 per oz.
Answer Link

Otras preguntas

Express 15.68 trillion in scientific notation.
7. Solve: Two less than 3 times a number is the same as the number plus 10. *
If x is to 9 as 8 is to 12, then x is equal to
please answer b and c​
Which of the following compounds is held together by covalent bonds? KBr Cao LIF SO
If you answer you get points, points is good
Explain the contrast in Elena’s feelings toward her own home and Eugene’s house. Cite descriptive details that reflect these feelings.
do you like my drawings​
Which term is defined as the interrelationship between living beings and the environment? climate system atmospheric system ecosystem life support system
The speaker compares the wall to___ A.) a dollhouse B.) St. Patrick's Day C.) his relative D.) onions