Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 94+ )
Otras preguntas
read the passage Ah, distinctly I remember it was in the bleak December; And each separate dying ember wrought its ghost upon the floor. Eagerly I wished t
What's the falling action in the book Summer of the Monkeys?
The speaker in Hughes’s poem “Democracy” encourages people to
Which country gained the Louisiana Territory in the Treaty of Paris of 1763? Portugal Britain France Spain
How many acetyl coa molecules may be obtained from oxidation of an 18-carbon fatty acid?
After 5 months, the number of subscribers to a newspaper was 5,730. After 7 months, the number of subscribers to the newspaper was 6,022. Which equation models
HELP! Jeff volunteers his time by working at an animal shelter. Each year he works for a total of 240 hours. So far this year, he has worked 97 hours. Which eq
How would you tell someone you are writing. (In Spanish)
Someone who betrays his or her country, like Benedict Arnold
Me gustó que el gobierno _______ empezado a limpiar el agua del rio. haber hubiera hubiéramos hubieras