Sam can make 12 salads in 20 minutes. At that rate, how many salads could Sam make in 45 minutes? Here is another one for more points.. You can buy 4 pairs of pants for $29.60. What is the unit price of the pants? :) pls help me..

Respuesta :

27 salads because if you out it in a proportion of 12/20=x/45 x= 27

the second question would be $7.40 because $29.60/4 is $7.40