bonds89
bonds89 bonds89
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

rueben chews four pieces of gum a day. the gum is sold in packages of gum will he need to buy this week?

Respuesta :

delayna100
delayna100 delayna100
  • 22-05-2017
if he chews 4 pieces of gum a day that is 28 a week so if you need 28 and gum comes in packs of 7 28/7 is 4 so he will need 4 boxes of gum a week or 18 packs a month or 213 a year 
Answer Link

Otras preguntas

6(n-5)-11n=0 please help
Mike says the opposite of 5 is –5 and the absolute value of 5 is –5. Is he correct? Use the drop-down menus to explain your answer. HELP PLZ
list all factors of 16 ​
what relied on the outdoor use of sunlight/daylight to expose light sensitive paper
How do the underlined words and phrases in the passage create meaning? A)They explain the porter's anxiety at meeting a well- known man B)They set up a threaten
8 less than the product of 5 and -4
Solve the equation |-2y+5|=2|3y-1|
What is the sum of the fractions? Use the number line and equivalent fractions to help find the answer. -1 1/4 + 1/2​
Why is it important that the federal government in the state governments have separated as well as shared powers
The perimeter of a triangle is 30 cm, with the sides labeled below. What is the length of the shortest side? 12- 2x 5x + 3 4x + 1