KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

During world war II, what group experienced changes most like those experienced by American women?? Native american african americans japanese americans mexican
Which man established a totalitarian regime in the Soviet Union? a.Joseph Stalin b.Francisco Franco c.Adolf Hitler d.Benito Mussolini
A(n) _____ bond forms when two atoms share one or more pairs of electrons.
What color do the Bolshevik's identify with?
243.875 round to the nearest tenth, hundredth,
a number k is increased by 7 is 34.
Which groundbreaking work by Adam Smith laid the foundation for the modern science of economics? A. Two Treatises of Government B. Das Kapital C. Common Sense D
In which sentence does the hyphen correctly divide a word? A. The forest was preserved with the help of the conservat- ion committee. B. The forest was preserve
The regular price is $35.45 and the percent of discount is 15%. What is the sale price?
how many tons are in 40,000 lbs?