revisionday
revisionday revisionday
  • 23-04-2017
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60 Jane buys 200g of cheese how much does Jane pay?

Respuesta :

noahrob noahrob
  • 23-04-2017
1.12 pounds or whatever the unit of currency that is
Answer Link
ajiboyeridwan
ajiboyeridwan ajiboyeridwan
  • 23-04-2017
We have to convert the 2200g to kg=0.2kg. Then multiply it with the amount of the kg, which is £1.12
Answer Link

Otras preguntas

a rectangular prism is 11 3/5 meters long, 9 meters wide,and 12 1/2 meters high. What is the volume, in cubic meters, of the prism?
What are some facts about an acient China invention called viska
A biologists discovers a new unicellular organism and isolates various components making up the organism. One component contains phosphate, uracil, adenine, rib
Elaine uses 19 connecting cubes to make a model of a house. The house model is in the shape of a rectangle and is one cube high. How many different ways could E
Solve the following equations enter x-coordinate of the solution round to the nearest tenth 5y+2y=22 -2y+6y=3
Identify the solution(s) of the system of equations, if any. -2x - 2y = 4 8y = -8x - 16
A contractor digs a hole for the basements of a new house that is 40 feet long and 10 1/2 feet deep. What is the width of the hole if 6,510 cubic feet of dirt a
A biologists discovers a new unicellular organism and isolates various components making up the organism. One component contains phosphate, uracil, adenine, rib
x • x = 2x need help
translate each equation into verbal sentence. g+10=3g 2q+4q=20 4 (a+b)=9a 8_6x=4+2x S (squared)-3 (squared)=2b