Luisepecasav0a0zq Luisepecasav0a0zq
  • 25-03-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 dvds for the same price you would pay for 3 cds selling for $13.20 apiece. how you could find the prive of 1 dvd.

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-03-2017
2d = 3(13.20) 
2d = 39.60
d = 39.60/2
d = 19.80 <== cost of 1 dvd
Answer Link

Otras preguntas

After doing a close reading, why should you analyze the figurative language in a text? to reveal the author's background to reveal hidden meanings to understand
The fat-soluble vitamins are: A. (A, D, E, & K.) B. (B, C, E, & K.) C. (B, C, & K.) D. (A, B, C, & D.)
sin theta = 1/4 find cos (theta/2)
Select the correct spelling below. Endeavor Endeavour Endevore endevore
what have you accomplished in high school?
Like 3 More Not Even
Which class of macromolecules is generally hydrophobic? Proteins Lipids Carbohydrates Nucleic acids
Which sentence uses a participial phrase correctly? A) She wrote the preliminary letter using her favorite pen. B) Scrimmaging on the field, the coach watched t
Select the correctly punctuated sentence. a We will take these items a compass; a knapsack; a pick; and a canteen. b We will take these items: a compass, a knap
What should the conclusion leave readers with? (5 points) an opposing view point at the end a new set of ideas at the end an important thought at the e