In a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $5.35. What is the cost per pound of the candy and the mints?

If m = price of mints and c = price of candy, then which of the following expressions is equal to 5.35?
A.3m
B.1 + 3m
C.c + 3m