Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

Given that x > 0, if x4 = y16, then y =
A 55.0-kg skydiver drew falls for a period of time before opening his parachute. what is his kinetic energy when he reaches a velocity of 16.0 meters/second?
For millennia, artists depicted egyptian royals as
Why dont platelets form plugs in undamaged vessels?
After the move, Alima had 50 boxes of books (to unpack immediately). What kind of phrase are the( bolded words?) A:verb B:infinitive C:participal D:gerund
Which formula represents a nonpolar molecule?ch4hclh2onh3?
Chef is an orchestration tool? Yes or No
Of the world's largest rivers which has the greatest discharge
How do scientists know our universe is older than 6500 years?
Which of the synonyms below would best describe a scary, perhaps unending, gorge or canyon in the earth's surface? Cave—a natural chamber in the earth Chasm—a