Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost of the peaches, which best describes the values of x and y?

Plz help im dying!!!

Respuesta :

$2 per pound
x represents the number of pounds of peaches bough
y represents the total cost of the peaches

y = 2x
This problem isn't complete.Just tells you what x is and what y is if you could just add more to this or ask me what to do under this I will help you. Thank you and Bye. :D