AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

who was not free in medieval England
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
Which sentence does not contain any punctuation errors? A. I thought of you when I read these words of Shakespeare; “The fool doth think he is wise, but the wi
what did fascists believe was necessary to achieve order in a society
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
What city was hephaestus patron of ???
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
Neil had some olive oil.  He used 1/5 liter to make a salad dressing.  There was 1/2 liter of olive oil remaining in the bottle. What amount of olive oil did Ne