JuanjesusG382284 JuanjesusG382284
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

i can sell 7 cookies for 24.50. Write an equation that can be used to find c, the total cost in dollars of n boxes ofcookies.

Respuesta :

EugeniaS255546 EugeniaS255546
  • 25-10-2022

Given data:

The given cost of 3 cookies is 10.50.

a)

The cost of one box of cookies is,

[tex]\begin{gathered} 3\text{cookies}=10.5 \\ 1\text{ cookie=3.5} \end{gathered}[/tex]

Multiply 7 on both sides.

[tex]\begin{gathered} 7\text{ cookies=7(3.5)} \\ 7\text{ cookies =24.5} \end{gathered}[/tex]

b)

The cost of n boxes of cookies is,

[tex]c=3.5n[/tex]

Thus, the cost of n boxes is 3.5n.

Answer Link

Otras preguntas

What the relationship between cellular respiration and photosynthesis discuss the function of chloroplasts and mitochondria?
what's 3 over 10 times 1over 6 ?
what is -138 divided by 18
What are some of the reasons for limiting authority?to make sure that a duty is fulfilledto protect individual rightsto prevent the misuse of powerall of these
which two terms best describe the inheritance of human blood types?
Is a mushroom prokaryotic or eukaryotic?
Why is one number in the nineties is prime
how do you do radical 128 with an index of negative 3
If y=-8 when x=-2,find x when y =32
two examples of biological needs and two examples of psychological needs