$3.44 at the Farmers market at a grocery store the same oranges cost $8.40 for a bag of 20 find the better deal by calculating the unit rate for both locations how much would be saved per orange by purchasing oranges at the locations with the better deal solve the word problemFarmers market unit rate --------------grocery store unit rate ------------------better deal -------------how much is saved ------------A $0.01/ orangeslB $0.41 / orangeC grocery storeD Farmers marketE $0.43 / orangeF $0.40 / OrangeG $0.10 / Orange

344 at the Farmers market at a grocery store the same oranges cost 840 for a bag of 20 find the better deal by calculating the unit rate for both locations how class=

Respuesta :

Given :

At the farmer market : a bag of 8 oranges cost $3.44

At the grocery store : a bag of 20 oranges cost $8.4

So, the unit rate at the farmer market = 3.44/8 = $0.43/ orange

And the unit rate at the grocery store = 8.4/20 = $0.42/ orange

So, the better deal is the grocery store

how much is saved ?

the saving = 0.43 - 0.42 = $0.01/ orange