amaldona0288 amaldona0288
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-quart bottle of fabric softener costs $6.64. What is the price per cup?

Respuesta :

datgamer13
datgamer13 datgamer13
  • 22-09-2022

Answer:

2 quarts = 64 oz. or 8 cups

So to find the price per cup simply divide the price by 8

664 ÷ 8 = 83

So the answer is: 83 cents per cup

Answer Link
nayelis42 nayelis42
  • 22-09-2022
664 divided by 8 = 83
Answer Link

Otras preguntas

How do you reduce 42/70- math
An exclamatory sentence always ends in A. A period B. A question mark C. An exclamation point D. A period or an exclamation point
What is 15.5% as a fraction and as a decimal and the fraction has to be in simplest form
at the shelter there are 15 dogs 12 cats three snakes and five parakeets what percent of the number of cats is the number of dogs
The length of a classroom is 34 feet. What is this measurement in yards and feet? A 17 yards 0 feet B 11 yards 1 foot C 8 yards 2 feet D 5 yards 4 feet
When Hungary opened its borders, it created a "hole" in the _____.
What is 0.07 as a fraction in simplest form?
What are the physical properties of slime?
johnny saves all his nickels and dimes in a jar. one day he counted them and found there were 81 coins worth 5.55. how many nickels and how many dimes were in t
what did the structure of the ccc resemble