dinalavecc4783 dinalavecc4783
  • 25-07-2022
  • Mathematics
contestada

the price for 5/6 l of liquid x is $80. what is the price per litre of liquid x

Respuesta :

djp6182583 djp6182583
  • 25-07-2022

Answer:

$96.

Step-by-step explanation:

5/6  costs 80

Multiply both parts by 6/5:

5/6 * 6/5 ( = 1 ) costs 80 * 6/5

= 16 * 6

= $96.

Answer Link

Otras preguntas

14/y + 10/y = 3 What is the solution set ?
What's the answer to 4,285.7 to the nearest hundred
please help I need a great explanation for what is inflation in terms of economics.
I have 1 hundreds, 4 ones, 2 tens, and 1 tenths. What number am I?
what is 100,203 2 in forms
A short, interesting story related to your subject is called a/an
What's 6yz+2yz-8yz???? Please help me
What is 0,48, 5.49, and 0.035 as a rational number ?
why was the election of 1860 known as the final straw leading to the civil war
An egg is released from an ovary about once per month in a process called