If there are 250 equivalent units of production for materials, the cost per equivalent unit for materials is (D) $34.60.
Weighted average cost per unit formula = divide the total purchase price by the number of units available for sale
∴ $3,650 + $5,000 / 250 = $34.60
Therefore, if there are 250 equivalent units of production for materials, the cost per equivalent unit for materials is (D) $34.60.
Know more about weighted-average costing here:
https://brainly.com/question/8287701
#SPJ4
Complete question:
Canners Company uses weighted-average costing. Beginning work in process inventory had $3,650 of material costs. During the period, $5,000 of materials and $9,250 in conversion costs were added. If there are 250 equivalent units of production for materials, the cost per equivalent unit for materials is ______. Multiple choice question.
(A) $71.60
(B) $20.00
(C) $57.00
(D) $34.60