kransom4387 kransom4387
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

At the beginning of the school year, Tyrone bought 12 notebooks for a total price of 19.56.Jaime went to the same store and bought 5 notebooks. How much did jaime spend

Respuesta :

horisono horisono
  • 26-05-2022
12 notebooks is $19.56, so in order to get 1 notebook you take 19.56/12 = 1.63. And now we want Jaime’s price so 1.63x5=8.15

So Jaime spent $8.15
Answer Link

Otras preguntas

Yes, by ASA and AAS yes SAS Yes by HL yes by SSS the two triangles are not congruent
Use the velocity versus time graph below to answer the question. From 0 seconds to 15 seconds, what is true about the car? A. It has a constant velocity B. It
Today we're making decorations for meal trays at the senior center; Madelyn covers hers with florid designs, swoops, and scrolls and admonishes me for making mi
Based on this excerpt, what do you think Marti wanted his listeners / readers to feel or think about Latin America and its relationship to the United States?
يف ابداء في التجاره ؟ك
[tex] \sqrt{484} [/tex]some one tell me answer with method.​
anyone bored here???​
How should I solve this problem? I need steps..
Construct a geometric mean between a and c.
Please help me with this question