Respuesta :

Answer:

$2.5/card

Explanation:

Unit price is the price for buying one item.

Here given:

  • total greeting cards: 4
  • total cost: $10

Unit price :-

  • total cost ÷ total units
  • 10 ÷ 4
  • $2.5 per card