haroldjohnson24 haroldjohnson24
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

Respuesta :

lillyannav5189
lillyannav5189 lillyannav5189
  • 26-05-2022

Answer:

15 lbs of onions.

Step-by-step explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

Answer Link

Otras preguntas

The "Headright" system and the Land Lottery of 1805 were similar in that each A) was a major cause of the Battle of Horseshoe Bend and the War of 1812. B)
Does almond milk bubble tea have caffeine in it
It is any source information that's used within the body of an essay. A. Must be included in a direct quotation. B. Must be included in parenthetical citations
Choose the correct answer to complete the sentence. You find some smooth, rounded rocks that are scattered around the ground. You are told they blasted out of a
Air from the outside is
What alternatives did some employers use to lessen the impact of the change on their bottom line? Give at least three.
8) Which picture would BEST illustrate how the Thames helped Londoners during World War II? A) a picture of the Port of London after the bombing B) a photo
the children mostly enjoy the pepperoni pizza
Which of the following is a compound that is needed to activate an enzyme?
Which is the y intercept of the linear equation 3x+y=4