edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

Negative six over seven minus three over five ( symplify)
can anybody help me im in need of help
Can a remainder in a division problem equal the divisor
which of these body systems is involved in coordinating and controlling body movements and responses?
How do I write the equations of lines through the given point parallel to the given line and perpendicular to the given line?
????????????????????
can anybody help me im in need of help
solve the problem- 12.4 divided by two-fifths
what is 2x3xnxn=54 what is n?
The picture is the stated problem. Need help getting through this