arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

Use the following information to solve below: If 5 apples cost 0.60. How much do 2 apples cost?

Respuesta :

jordanlussier
jordanlussier jordanlussier
  • 23-05-2022

Answer:

2 apples cost 0.24

Step-by-step explanation:

0.60 ÷ 5 = 0.12

0.12 × 2 = 0.24

Answer Link
kinooo558
kinooo558 kinooo558
  • 23-05-2022
0.24 is the answer… good luck
Answer Link

Otras preguntas

find the product 27×60 then explain how would you use mental to find the product of 27×600
How is 2.4 written as a mixed number in simplest form?
what obstacles to unity did italian nationalists face and what conditions favored unity
This violent weather produces a mass of warm, humid air that rises quickly, and more warm air rushes in to replace it. a. compound c. compound-complex b. comple
This violent weather produces a mass of warm, humid air that rises quickly, and more warm air rushes in to replace it. a. compound c. compound-complex b. comple
1. Water is sold in thousand-gallon units. If one unit of water costs $2.23 and 96.318 units were used, find a reasonable estimate of the bill rounded to the ne
Which is a true statement about conjunctions? a. Conjunctions are words that unite or connect parts of a sentence. b. Conjunctions are words that modify other
Which number has the greatest absolute value? a. –20 b. 10 c. 0 d. –10
Why are carbohydrates used as quick energy as opposed to fats?
What is an example of one rational number