Alana paid $54 for a set of 6 ice-skating lessons. She also paid $29.80 for a pair of ice skates.
How rnuch more does the pair of ice skates cost than an ice-skating lesson?

Respuesta :

Answer:

Answer is in explanation

Step-by-step explanation:

1ST STEP:

54÷6=9 (one ice skating lesson)

2ND STEP:

$29.80-$9=$____ (FINAL ANSWER)

Hope this helped