Respuesta :

Answer:

$1.95 for 5kg

Step-by-step explanation:

0.96 x2 is 1.92 and not even 5kg so if you get 5kg worth of the 0.96$ per kg then it will be more expensive.

So $1.95 for 5kg is the better deal.