queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the LCM of 18 and 24? A. 6 B. 36 C. 48 D. 72
what is bigger 2/3 or 4/5 or
Kate has 21 coins (nickels and dimes) in her purse. How many nickels and dimes does she have if she has $1.50?
What was the Dreyfus affair?
how are the feet of a frog adapted for swimming
How Can You Show Your Commitment To Public Interest As A Public Employee?
Please help: In which theater were many of Shakespeare's plays first performed? A. the Burbage B. the Globe C. the Planet D. the Theatre
What Were Some Effects Of The Reform Bill Of 1832?
The Venezuelan people gave Hugo Chavez a referendum to rewrite their constitution and implement a democracy. socialism. communism. a dictatorship.
please help. In desperate need because i need to graduate. You are considering a 5/1 ARM. What does the 5 represent? A) the interest rate of the initial, fixed-