20099724
20099724 20099724
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

please help!! very important!!

please help very important class=

Respuesta :

oneinneedofhelp
oneinneedofhelp oneinneedofhelp
  • 22-04-2022

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Hardware store:

4 bulbs = $20

1 bulb = $20 / 4 = $5

Grocery store:

6 bulbs = $24

1 bulb = $24 / 6 = $4

The difference in price = $5 - $4 = $1

The grocery store sells at the lesser price.

So, the grocery store charges $1 less per light bulb than the hardware store.

Answer Link

Otras preguntas

58,927 in scientific notation
Which numbers between 40 and 49 have both 2 and 3 in their prime factorization
Where do rock slides happen often
solve the simultaneous equations: 4x+7y=1 3x+10y=15
Sari has 3 times as many pencil erasers as Sam. Together, they have 28 erasers. How many erasers does Sari have?
a new concept that is tested in a scientific investigation is known as
Which number is a factor of 10 but not a multiple of 5?
How to solve p/6=92 worked out so I understand
In May, Liam and Charlie had the same amount of money in their savings accounts. In June, Liam deposited $140 into his account. Charlie said he increased the
Which animal whose horn-the shofar-was the original source of the trumpet blown in Temple times?