Respuesta :

Answer:

market

Step-by-step explanation:

Market

1 dozen bagels = 12 bagels

⇒ Cost per bagel = $7.00 ÷ 12 = $0.58 (nearest cent)

Bagel shop

Cost per bagel = $0.60

As  $0.58 < $0.60 the market is a better buy